Ülkemizde bazı okullara puanla yerleştirme yapılmasının nedeni okullar arasındaki sistem ve eğitim kalitesi farkıdır. Bu genelge ile öncelikle eğitim kalitesinin düşeceği malumdur. Genelgenin hazırlanmasında eğitim odaklı düşünülmediğini mevcut siyasi durumun göz önünde bulundurulduğunu üzülerek müşahede ediyoruz.

Ülkemizde eğitimle ilgili siyasi kararların sağlıklı sonuçlar doğurmadığı en güzel 28 Şubat döneminde alınan 8 yıllık kesintisiz eğitim kararında görülmüştür. Henüz 8 yıllık kesintisiz eğitimle başlayan meslek liselerinin sorunları çözülmemişken, başta imam hatip liseleri olmak üzere bütün meslek liselerinde eğitim kalitesi düşmüşken bakanlığın siyasi çatışmaların bir ürünü olan bu kararı almaması geçmişten ders çıkarılmadığını göstermektedir.

EKSEN Eğitimci Kamu Çalışanları olarak başından beri tarafsızlığımızı koruyarak mevcut siyasi  çatışmanın millete zarar verdiğini, eğitimle ilgili konuların bu çatışmanın parçası haline getirilmeden konuşulması gerektiğini ifade etmekteyiz.

Basit bir örnekle bu genelgenin neden yanlış olduğunu şöyle anlatabiliriz.

“Ahmet puanı Mehmet’ten yüksek olduğu halde puanla yerleştirme yapan herhangi bir devlet okuluna girememiş; bir özel okula gitmeyi de tercih etmemiştir.

 Mehmet de puanla yerleştirme yapan herhangi bir devlet okuluna girememiş ancak imkanları nedeniyle bir özel okula gitmiştir.

Bu durumda özel okullardan kontenjansız geçiş sağlanması ile  Ahmet’in hayalini kurduğu devlet okuluna puanı kendisinden düşük olan Mehmet’in sırf siyasi çekişme yüzünden gidebilmesi yine büyük bir adaletsizliğe neden olacaktır.”

Biz eğitimciler Milli Eğitimin uzun soluklu düzenlemelere muhtaç olduğunu düşünürken bakanlığın siyasi kararlar alması üzüntü vericidir. Bakanlığın henüz bir uygulama olmadan bu yanlıştan dönmesini temenni ediyoruz.

 

EKSEN Eğitim SEN

Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası Genel Merkezi