TÜBİTAK 45. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölgesi İlleri İstişare ve Değerlendirme Toplantısı 9 Ocak 2014 tarihinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörlük Binasında gerçekleştirildi.


1969 yılında TÜBİTAK’ın her alandaki ilk etkinliği ve organizasyonu olarak başlayan TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın bu yıl (2104) 45. si düzenleniyor. Proje başvurularında sona yaklaşılmakta olup 06-22 Ocak 2014 tarihleri arasında öğrenciler başvurularını TÜBİTAK web sitesindeki online modül üzerinden doğrudan yapabilecekler.

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın Eskişehir’in de dâhil olduğu Bölge Koordinatörlüğü 2013 yılından itibaren Eskişehir Osmangazi Üniversitesine verilmiş olup Eskişehir Bölge Koordinatörlüğü Türkiye genelindeki 12 bölge koordinatörlüğünden biri olmuştur. Söz konusu proje yarışmalarının Bölge Finali Sergisi 17-18-19 Mart 2014 tarihlerinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Spor Salonu’nda gerçekleşecek olup Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Coğrafya, Sosyoloji, Psikoloji ve Tarih branşlarından toplam 100 proje, proje sahibi öğrenciler tarafından 3 gün süreyle ziyaretçiler için sergilenecek. 2014 yılı için Eskişehir Bölge Koordinatörlüğüne Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Eyüp ARTVİNLİ getirilmiş olup, kendisi tarafından koordinatörlüğe bağlı illerdeki proje çalışmalarının ve başvuru sayısının artırılması amacıyla bölgeye bağlı illerin Milli Eğitim Müdürlükleri nezdinde çalışmalar yürütülmektedir.

Bu amaçla Kasım ve Aralık ayı boyunca koordinatörlüğe bağlı Afyonkarahisar, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya ve Yalova illerinin tamamı, bazıları birkaç kez tekrar gidilmek suretiyle Eskişehir Bölge Koordinatörü Sayın ARTVİNLİ tarafından ziyaret edilmiştir.  Doç. Dr. Eyüp ARTVİNLİ tarafından bu illerde öğrencilerin proje çalışmalarına daha fazla teşvik edilmesi için gerek il ve ilçe Milli Eğitim yöneticilerine ve gerekse okul müdürleri, bu derslerin zümre başkanları ve istekli öğretmenlere yönelik bir dizi seminerler verilmiştir.

Bu seminerlerin yanında il milli eğitim müdürlükleri ve bölge koordinatörlüğünün işbirliğiyle proje çalışmalarının nicelik ve niteliğini artırmak üzere proje konusu derslerin öğretmenlerine hizmet içi eğitim kapsamında eğitimler verilmektedir. Bölge koordinatörlüğü olarak ayrıca Kütahya’nın Tavşanlı ilçesi ile Balıkesir’in Edremit ilçelerinde de söz konusu ilçelerin yakınlarında yer alan diğer ilçe öğretmenlerinin de katılımıyla ilave seminerler düzenlenmiştir. 

Koordinatörlük tarafından İl Milli Eğitim Müdürlükleriyle yürütülen bu çalışmalar sonucunda 2014 yılı proje başvurularının geçen yıla göre belirgin bir şekilde artırılması hedeflenmektedir. Bölge koordinatörü ARTVİNLİ bu konuda şunları dile getirmektedir: “Yapılan projelerin paylaşıldığı sergiye özellikle proje yapmayan veya buna soğuk bakan öğretmen ve öğrencileri kapsayan büyük katılımlı geziler düzenlenmesinin sağlanması koordinatörlüğümüze bağlı illerdeki okul müdürlüklerine kuvvetle önerilmektedir. Böylece bu konuya aşina olmayan öğrenci ve öğretmenlerin bütün branşlarda sergilenen projeleri incelemeleri, projelerini sunan öğrenci arkadaşlarının tecrübelerini görmeleri, onları dinlemeleri, sergi atmosferini ve havasını teneffüs ederek bir sonraki dönemde başvuru yapmak üzere teşvik edilmelerinin sağlanmasının proje eğitimlerinin en önemli halkasını oluşturduğu unutulmamalıdır.  2013 yılında tüm Türkiye çapında yapılan Bölge Finali sergilerinde Mersin Bölge Finali sergisini 11 bin civarında öğrenci, öğretmen, araştırmacı, teknokent, AR-GE ve özel sektör vb. temsilcilerinin ziyaret ettiği düşünülürse, bu yıl yapılacak sergide bu konuda da bölge olarak çok daha aktif olmak zorunda olduğumuzu görebiliriz. Öğrencilerin, hatta öğretmenlerin daha önce tecrübe etmedikleri, sınamadıkları etkinliklere katılmakta gösterdikleri tereddüt düşünülürse, 17-18-19 Mart 2014 tarihlerini kapsayacak olan Eskişehir Bölge Finali sergisinin ziyaret edilmesi, gelecek yıllarda bölgemize bağlı illerdeki proje başvurularının sürdürülebilirliğinin sağlanması için en az proje başvurusu yapmak kadar önemli görülmelidir”.    

 

 

45. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Toplantısı 45. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Toplantısı 45. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Toplantısı 45. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Toplantısı 45. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Toplantısı 45. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Toplantısı 45. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Toplantısı 45. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Toplantısı

 

 
 
 
Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.