24 Kasım Önerileri

Bu makale 351 kere okunmuş.03 Kasım 2013 Pazar - 21:18Font KüçültFont Büyüt

24 Kassım İçin Öneriler

Malum olduğu üzere ülkemizde bir çeyrek asrı aşkın süredir 24Kasım tarihi Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Her ne kadar farklı gerekçelerle bu günü kabul etmeyenler varsa da toplumumuza göre 24 Kasım Öğretmenler Günü’dür. Öğretmenler Odası’nda 24Kasım aleyhinde atıp-tutup sınıfa giden öğretmenlerin teneffüste bir kucak dolusu hediye paketi ve çiçeklerle döndüğüne çok şahit olduk.

 

Aslında 24Kasım Öğretmenler Günü’nün adını; 24Kasım Bayan Öğretmenlere Hediye Verme Günü diye değiştirsek yeridir. Bakanlık bu konuda tedbir almayı düşünüyor mu acaba, merak ediyorum. Söz de devlet memurunun hediye kabul etmesi yasak. Ama gel gör ki o gün öğretmenler odasındaki masanın üstünde hanım öğretmenlerin hediye paketlerinden ve çiçeklerinden yer bulmak ne mümkün? Çantanızı veya ders kitabınızı koyacak bir boş yer bulamazsınız. Bu ortamda olsanız da erkek meslektaşlarımızın o hediyelere karşı gösterdikleri karmaşık duygularla bezenmiş bakışlarına bir şahit olsanız… Hiç hoş bir manzara değil, diyeceğinizden eminim. Sanki onlar öğretmen de erkek meslektaşları değil. Ama sanmayın ki onları suçluyorum. Esas suçlu okula girip sınıfın içine müdahale edebilen bayan veliler. Çocuğunu not üzerinden öne çıkarmak isteyen bu hanımefendiler sınıfta salma çıkarıp tüm öğrencilerden para toplayarak bayan öğretmenlere hediye almayı organize ediyorlar. Eh bazen beyefendilere de kravat ayakkabı hatta takım elbise alındığı da oluyor. Ama kesinlikle hediyelerin kahır ekseriyeti bayanlara gidiyor…

 

İşte çoğu zaman bu duygularla hatırladığımız bu güne bir çeki düzen vermenin zamanı geldi diyerek önerilerde bulunuyorum:

 

1-      Büyüklüğüne küçüklüğüne bakılmadan tüm eğitim sendikaları başkanlar düzeyinde toplanarak bir buluşma gerçekleştirmeliler.

2-      24 Kasımı Öğretmenler Günü kabul ediyor muyuz, bu günün üzerinde genel bir öğretmen mutabakatı var mı, bunu öncelikle tespit etmeliyiz.

3-      24 Kasım üzerinde genel bir mutabakata varmak mümkün olmazsa başka bir gün kararlaştırılmalı ve bunu tüm sendikalar ortak deklare etmeli.

 

Öncelikle bu üç konuda birlik sağlanırsa arkası çorap söküğü gibi kendiliğinden gelecektir.

Gelin Öğretmenler Günü’nü öncelikle bütün öğretmenlerin benimseyip katıldıkları ve çeşitli etkinliklerle kutlandığı bir güne dönüştürelim. Mesela bu gün bir Öğretmenler Olimpiyatları organize edelim. Sportif amaçlı yarışmalar düzenleyelim. Bilimsel toplantılarla eğitimcilerin ahvalini halka arz edelim. Sorunları tespit ederek çözüm yollarını gösterelim.

Benden önermesi. Gereğini ise kimler bu sahada söz sahibiyiz diyorlarsa onlar yapsın. Eğitim Camiasına duyurulur…

Etiketler: manşet  
   

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Günün Öne Çıkan Haberleri
Yazılım - SEO: Yazılım - SEO: vuhu.net